עמוד ראשי  |  כתבה הבאה  |  כתבה קודמת  |  ארכיון  |  כותרות בלבד

 

אהרון בכר, עשרים שנה למותו

  נוצץי-י נכתב בתאריך ‏יום שני ‏14 ‏מאי ‏2007 22:17


אהרון בכר, עשרים שנה למותו: נתן זהבי, אלכס אנסקי, דב יודקובסקי, רמי טל, עמנואל בר קדמא, יחזקאל אדירם ועוד נשאו דברים לזכרו. החברים לא שכחו אותו.

מאת לאה אתגר

בקפה דובנוב בתל אביב נערכה השבוע אזכרה למלאת עשרים שנה לפטירתו של העיתונאי אהרון בכר.
אלכס אנסקי פתח את הערב בקוראו קטע מספרו של אהרון בכר 'יורים ובוכים' . הקטע שנקרא 'הסוף' מתאר איך רצה אהרון בכר שיספידו לו. לא בפאתוס ולא בטקסי דת, אלא בהרמת כוסית יין לכבודו.
בכר שנפטר בגיל 45 תואר בידי חבריו הקרובים כאיש צעיר שחי את החיים במלואם, שתה ועישן וכשחש ברע, אפילו לא הלך להיוועץ ברופאים. 'אשם במותו' הגדירו כמה מהנוכחים בשחוק ובדמע את פטירתו של בכר בטרם עת.

העיתונאי נתן זהבי שבילה עם בכר את יומו האחרון סביב משקה, סיגריה ושיח רעים היה ראש הדוברים. לדבריו היה בכר אחרון העיתונאים עם כבוד וחוט שידרה. גיבור אחרון בעולם של דור הולך ונעלם. יחזקאל אדירם הביא עימו צילום צבעוני נדיר של אהרון בכר ז'ל, והצילום ניתלה על הקיר.
זה אחר זה הירבו המשתתפים להעלות זכרונות:
בכר כונה בפיהם עיתונאי גאוני ומוכשר שהושפע מכתיבתו של דמון ראניון ובמיוחד מיצירתו 'ברנשים וחתיכות'.

כתיבתו של בכר הצטיינה באוטנטיות, במקוריות, בעיין דייקנית וציורית שרואה את הפרטים ומשכילה לגבש עמדות ותופעות. הן חברתיות והן פוליטיות.
בכר שנולד בבולגריה הצטיין בשליטה מלאה ומדוייקת בשפה העברית. מאמריו בעיתון ידיעות אחרונות, החל מטורו 'מאזני צדק' ועד הפרופילים השבועיים שלו ריתקו אליהם רבבות קוראים, וכל זאת עוד לפני צמיחת הטלויזיה הצבעונית עם תרבות הרייטינג הדוהרת.

בכר חי את חיי הלילה של יפו תל אביב. הוא הכיר היטב את ציפורי הלילה אותן תיאר בפרוטרוט וכתב רפורטז'ות לקוחות מתוך החיים עצמם ולא מכיסא שמאחורי מכשיר הטלפון.
הוא התפרסם בחוש הצדק המפותח שלו, במלחמתו למען 'אחיו העניים והנדכאים' וכן באהבתו ובביקרתו על ישראל, ארץ קשה ואהובה עם חמסין לוהט. ארץ של עגבניה מאובקת ומלפפון ירוק.
בשליחות העיתון נסע בכר לארה'ב, שם חי תקופה קצרה בניו יורק, אולם לא הרגיש שייך.
הוא שלט ברזי העברית, ברזי שכבות החברה הישראלית, ולא היה קל עט ורהוט כתיבה ממנו. מאמריו הם מצבה הסטורית לישראל של שנות השבעים.


אלכס אנסקי קורא


ורדה צ'צ'יק דידי מנוסי וקטיה ורד


דב יודקובסקי


גילה אלמגור סמסון ויחקאל אדירם


גדעון לוי ועוד


ג'קי ג'קסון ואריה מוסקונה


בועז בכר סימה אלה וקרובי משפחה

בין אלה שהגיעו לערב לזכרו: מי שהיה עורך ידיעות אחרונות דב יודקובסקי ורעייתו לאה, סימה אלה בת זוגו של אהרון בכר ובנה בועז בכר, נפתלי בכר אחיו של אהרון, עמנואל בר קדמא, דידי מנוסי, צבי אלגת, יחזקאל אדירם, קטיה ורד, לאה אתגר, נתן זהבי, סמסון, דורית זילברמן, יונתן שם אור, גבי דורות ערב, חבצלת בכר, אהובה, כוכבי שמש, חיים אסא, תנחום גורביץ, אריה מוסקונה ורעייתו עדינה, ורדה צ'צ'יק, אילן נחשון, גדעון לוי, אברהם אגמון וגילה אלמגור, רמי טל, משה רונן, יחקאל אדירם ועוד בני משפחה, עיתונאים וחברים רבים. צילומים: יחזקאל אדירם.


כוכבי שמש חיים אסא ועמנואל בר קדמא


רמי טל משה רונן אילן נחשון בועז בכר


צבי אלגת


צבי אלגת מירי מרקוביץ לאה אתגר ודידי מנוסי


נתן זהבי
 
 

אהרון בכר ז'ל

אהרון בכר ז'ל

לאה יודקובסקי

לאה יודקובסקי

נפתלי בכר

נפתלי בכר